Il Villaggio - Fresh Mozzarella - Made to order everyday
Del Destino - Pasta Sauces - Traditional Mediterranean Flavors
James Beard Foundation Announces 2019 Award Semifinalists

James Beard Foundation Announces 2019 Award Semifinalists


NEW YORK, NY
Friday, March 1st, 2019

The James Beard Foundation announced its 2019 Restaurant and Chef Award semifinalists last week, long-listing many of the nation’s most outstanding restaurants and chefs.

“We're thrilled to announce our 2019 Restaurant and Chef Award semifinalists! Read on for the semifinalists in all categories, from Best New Restaurant to Outstanding Chef,” the Foundation noted in a press release. “We'll announce the final Restaurant and Chef Award nominees, as well as the nominees for our Media and Restaurant Design Awards, in Houston on Wednesday, March 27.”

The James Beard Foundation plans to live stream and tweet the final list of nominees as they are announced. The 2019 James Beard Awards Gala will take place Monday, May 6, at the Lyric Opera of Chicago.

2109 semifinalists include:

Best New Restaurant

  • Adda Indian Canteen, NYC
  • Andiario, West Chester, PA
  • Angler, San Francisco
  • Atomix, NYC
  • Bardea Food & Drink, Wilmington, DE
  • Bavel, Los Angeles
  • Bywater American Bistro, New Orleans
  • Canard, Portland, OR
  • Celeste, Somerville, MA
  • Chickadee, Boston
  • Ellē, Washington, D.C.
  • The Elysian Bar, New Orleans
  • Folk, Nashville
  • Frenchette, NYC
  • Kyoten, Chicago
  • Larder Delicatessen and Bakery, Cleveland
  • Lineage, Wailea, HI
  • Majordomo, Los Angeles
  • Marrow, Detroit
  • Nyum Bai, Oakland, CA
  • Passerotto, Chicago
  • Petra and the Beast, Dallas
  • Popol Vuh, Minneapolis
  • Q House, Denver
  • Sawyer, Seattle
  • Spoken English, Washington, D.C.
  • The Stanley, Charlotte, NC
  • Suerte, Austin
  • The Surf Club Restaurant, Surfside, FL
  • Vianda, San Juan, PR

Outstanding Baker

  • Umber Ahmad, Mah-Ze-Dahr Bakery, NYC
  • Kim Boyce, Bakeshop, Portland, OR
  • Andy Clark, Moxie Bread Co., Louisville, CO
  • Evrim Dogu and Evin Dogu, Sub Rosa Bakery, Richmond, VA
  • Tova du Plessis, Essen Bakery, Philadelphia
  • Zachary Golper, Bien Cuit, NYC
  • Don Guerra, Barrio Bread, Tucson, AZ
  • Naomi Harris, Madruga Bakery, Coral Gables, FL
  • Stephanie Hart, Brown Sugar Bakery, Chicago
  • Maura Kilpatrick, Sofra Bakery and Café, Cambridge, MA
  • Lisa Ludwinski, Sister Pie, Detroit
  • Greg Mindel, Neighbor Bakehouse, San Francisco
  • Taylor Petrehn, 1900 Barker, Lawrence, KS
  • Alison Pray, Standard Baking Co., Portland, ME
  • Nathaniel Reid, Nathaniel Reid Bakery, Kirkwood, MO
  • Avery Ruzicka, Manresa Bread, Los Gatos, CA
  • Kit Schumann and Jesse Schumann, Sea Wolf Bakers, Seattle
  • Debbie Swenerton, Black Bear Bread Co., Grayton Beach, FL
  • Greg Wade, Publican Quality Bread, Chicago
  • Chris Wilkins, Root Baking Co., Atlanta

Outstanding Chef (Presented by All-Clad Metalcrafters)

  • Ashley Christensen, Poole’s Diner, Raleigh, NC
  • Renee Erickson, Bateau, Seattle
  • Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, MO
  • Sarah Grueneberg, Monteverde, Chicago
  • Shiro Kashiba, Sushi Kashiba, Seattle
  • David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA
  • Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
  • Corey Lee, Benu, San Francisco
  • Donald Link, Herbsaint, New Orleans
  • Margot McCormack, Margot Café & Bar, Nashville
  • Tory Miller, L’Etoile, Madison, WI
  • Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, NJ
  • Missy Robbins, Lilia, Brooklyn, NY
  • Chrysa Robertson, Rancho Pinot, Scottsdale, AZ
  • Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, OR
  • Chris Shepherd, Georgia James, Houston
  • Ana Sortun, Oleana, Cambridge, MA
  • Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.
  • Fabio Trabocchi, Fiola, Washington, D.C.
  • Marc Vetri, Vetri Cucina, Philadelphia

For a complete list of 2019 semifinalists, click here.

James Beard Foundation
Topics: